O nedorozumeniach
23 januára, 2023Nedorozumenia bývajú nepríjemné. Už len samotné nedorozumenie a jeho prítomnosť v našich dňoch nám môže brať vietor z plachát…
Rozmýšľali ste niekedy o nedorozumeniach? Kde vznikajú? Čo nám prinášajú? A čo s nimi ďalej?
Niektoré z nedorozumení sú skutočné. Niektoré sú vymyslené. Tie vymyslené ťahajú za sebou ľudia, ktorí radi uvažujú prvoplánovo. Ktorí počúvajú, ale nepočujú. A ktorí si takéto nedorozumenia želajú strčiť do života iných.
Hovorí sa, komu niet rady, tomu niet pomoci. Občas je racio prikrátke na to, aby si dalo do poriadku neracionálne nedorozumenia…
Čo mne pomáha pri pochopení nedorozumení je zastavenie sa. Zanalyzovanie príčin, okolností a toho, čo všetko môžem spraviť, ako nedorozumeniu pomôcť sa vytratiť.
A ak niekto nepočúva, hoci prikyvuje?
Takéto nedorozumenie je už na druhej strane a ja mám niekoľko možností, ako sa s tým vysporiadať. Pretože veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť musíme prijať také, aké sú, aj keď s nimi nesúhlasíme. Jednoducho zmeníme postoj, svoje nazeranie …. hoci viem, že až tak jednoducho to zas nejde…..
Copingové stratégie by nám mohli podať pomocnú ruku, ak ich vyberieme s citom a užitočne pre nás samotných.
Vedeli ste, že aj deti potrebujú svoje copingové stratégie, aby sa vyrovnali so stresom či školským tlakom?
Zastavte sa spolu s deťmi, popremýšľajte nahlas o tom, čo sa deje v bežnom dni, ako veľmi to ovplyvňuje premýšľanie a radosť zo života, nájdite si vlastnú copingovú stratégiu, počúvajte aj to, čo nie je počuť a buďte prítomní…. všetko toto je dôležité nie len pre dospelých, ale aj deti, akokoľvek na to nazeráme – či už ako na vzor dospelého (nedeje sa to len mne) alebo obyčajné pochopenie zákonitostí života, tiež ako podpora a pomoc (alebo len jednoduché bytie tu a teraz pre druhého)….